Husník pro husy

Pro králíky králíkárna, pro slepice kurník, a pro husy? Přece husník! Speciální pozemní obydlí, ve kterém husy najdou úkryt před nepřízní počasí, ale i potřebné klidné místo pro umístění a konzumaci potravy i vody a také chov potomků.

Kde lze chovat husy

Husy jsou poměrně nenáročné na chov, a tak je můžete s klidem nechávat odpočívat například ve stodole, kůlně nebo i stáji, ve které jim vyhradíte část prostoru. Pokud ale pro husy budete pořizovat speciální samostatný příbytek, pak budete shánět či vyrábět husník, který by měl splňovat určité parametry, aby byl pro husy skutečně vyhledávaným a funkčním příbytkem, ve kterém dovedou také odchovat svá mláďata.

Jak vypadá husník

Husník připomíná menší boudu či domeček, jehož výška by měla být mezi  1 a 2 metry a jehož půdorys by měl odpovídat počtu hus. Počítejte, že pro osm housat nebo dvě dospělé husy budete potřebovat zhruba 1 metr čtvereční plochy. Pokud si nejste jisti, volte husník raději větší. Kromě zvířat se do něj totiž musí vejít i hnízda. Tvarově může husník připomínat krychli, kvádr nebo i jehlan, s dveřmi a okýnkem.

Z čeho vyrobit husník

Husník můžete nejsnáze vytvořit ze dřeva, a to z osmi silnějších trámků, z nichž vytvoříte kostru protilehlých stran, a desek, kterými zdi vyplníte. Husník by přitom měl mít i podlahu, ať už dřevěnou, betonovou nebo třeba cihlovou. Je ale vždy vhodné, aby nebyla studená. Okno by mělo být ideálně směřováno na jih, není to však podmínkou. Podobně je vhodné husník zateplit pro období tuhých mrazů, ani to však není podmínkou. Husa je totiž nadmíru odolná.

Co umístit do husníku

V husníku by zejména měla být umístěna snášková hnízda, a to nejlépe v lednu. Hnízda přitom umisťujeme vždy co nejdále od sebe, tak aby si husy navzájem svá vejce nekradly. Hnízda lze vytvořit například z desek nebo využít bedýnky s výškou 50 centimetrů, které budou mít v jedné z bočních stěn vyřezaný otvor pro snadný vstup husy. Zároveň v husníku nesmí chybět podestýlka, například ze slámy nebo pilin. Podestýka přitom patří jak na plochu husníku, tak i do hnízd.

Jak pečovat o husník

Z husníku je v tuhých mrazech potřeba vybírat snesená vejce, která by jinak mohla promrznout. Ideální teplota pro vejce je 13 až 15 stupňů, uložení naležato a pravidelné otáčení přes špičku o 180 stupňů. Mimo to je potřeba husník pravidelně uklízet a vyměňovat v něm podestýlku.

O huse

Husa je podčeleď vrubozobých ptáků z čeledi kachnovitých, kteří se u nás chovají zejména pro maso a peří. Výhodou této vodní drůbeže je poměrně malá náročnost chovu. Pokud jde o potravu, husy pojídají převážně různé druhy obilí, trávu, zelí, jablka, kořínky rostlin či namočené suché pečivo, ale třeba i žížalu. Ke spokojenému životu pak samozřejmě potřebuje i dostatek vody.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno