Dřevomorka domácí: Jak se pozná, jak ji likvidovat?

Objevil jste na chalupě nebo u domu na některé z dřevěných konstrukcí zvláštní hnědo-bílou až rezavou houbu připomínající choroše? Pak máte pravděpodobně tu čest s dřevomorkou, dřevokaznou houbou, která patří mezi jedny z nejnebezpečnějších.

Proč se dřevomorky bát

Dřevomorka způsobuje hnědou hnilobu dřeva, a tedy jeho lámání, praskání, a ničení celulózy. Po domě se šíří velice rychle (rozrůstá se o 1 centimetr denně), navíc provazcovité svazky cév podhoubí dřevomorky dokáží prorůstat zdmi a umožňují dřevomorce transport živin i vody ze značných vzdáleností, proto se nenechte zmást, pokud se například objeví na kamenné zdi. Je-li na její druhé straně dřevo, dřevomorka si ho bez potíží najde.

Kromě zničení samotného dřeva pak dřevomorka škodí člověku dále tím, že produkuje mykotoxiny, takže způsobuje alergie.

Jak dřevomorka vypadá

Dřevomorka je houba připomínající jeden z druhů choroše, stejně tak vám ale může připomínat mohutnější plíseň. Plazí se v podstatě po povrchu dřeva či po zdi, a tvoří jakoby zaoblené mapy, ať už přímo kulaté, nebo jinak tvarované. U středu bývá obvykle hnědá až zrzavá, okraje jsou bílé. Na podlahách a trámech ji poznáte i podle toho, že jsou viditelné skvrny připomínající vypálení. Předtím, než vznikne, lze pak také pozorovat drobné pavučinky a bílošedá vlákna, což je její podhoubí.

Kde se nejčastěji vyskytuje

Dřevomorka obývá nejraději místa vlhká, kde například zatéká a dlouho se nevětrá. Nejčastěji to proto bývají rekreační objekty. Narazit na ni můžete ale bez potíží i na novostavbách, kde došlo k nevhodnému výběru technologií či použitých materiálů, a v konstrukci stavby se tak například udržuje vlhkost.

Jak na likvidaci dřevomorky

Pokud dřevomorku objevíte, je potřeba se jí rázně postavit. Bohužel to znamená nekompromisní odstranění veškerých napadených částí – ať už dřeva, nebo například omítky či dokonce celé zdi. Ty je pak zapotřebí zlikvidovat někde mimo dům. Dřevo můžete spálit mimo objekt, ostatní materiál odvezte. Při menším zasažení je možné odstranit pouze vrchní část postiženého materiálu do hloubky cca 1,5 centimetru. Tuto možnost byste ale měli konzultovat s odborníkem, který si postižené místo prohlédne, a posoudí konkrétní případ.

Okolí a místa původního výskytu je pak potřeba vždy opatřit některými z fungicidních prostředků, ať už ve formě nátěru nebo nástřiku. Rozhodně přitom nešetřete, a při vysoké savosti podkladu jednoznačně aplikaci opakujte. Místnost po aplikaci ale důkladně vyvětrejte. Následně pak můžete pomoc nového materiálu obnovit původní konstrukci.

Prevence proti dřevomorce

Chcete-li předcházet výskytu dřevomorky, je především vhodné použít preventivně některý z přípravků proti výskytu hub. Veškeré místnosti je pak dobré větrat a předcházet tak udržování vlhkosti v nich.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno